مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

جنگ اتمی جهان را تهدید می کند


روزنامه آرمان در گفت وگو با فریدون مجلسی نوشت: اگر آمریکا دست به جنگ اتمی بزند با واکنش اتمی کره شمالی مواجه خواهد شد و جنگ شبه‌جزیره کره به یک جنگ تمام عیار اتمی تبدیل خواهد شد که تمامی کشورهای جهان را تهدید خواهد کرد.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/21 - 5 ماه پیش
در ادامه در گزیده ای از این گفت وگو می خوانیم:
با آزمایش موشکی جدید کره شمالی تنش در شبه جزیره کره به شدیدترین شکل خود در یک دهه اخیر رسیده و هر لحظه احتمال شعله‌ور شدن یک جنگ بزرگ بین‌المللی با احتمال کشته شدن میلیون‌ها انسان وجود دارد. براساس اخبار منتشر شده کره شمالی دارای جایگاه‌های پنهان پرتاب موشک‌های دوربرد با کلاهک هسته‌ای است که تهدیدی بالقوه برای کشورهای ژاپن، کره جنوبی و آمریکا به شمار می‌رود. این در حالی است که آمریکا به تازگی به صراحت عنوان کرده که احتمال استفاده از سلاح اتمی در مقابل کره شمالی وجود دارد. به همین دلیل و برای تحلیل و بررسی بحران بین کره شمالی و آمریکا با فریدون مجلسی دیپلمات سابق کشورمان و تحلیلگر مسائل بین‌المللی گفت‌وگو کردیم. در ادامه متن گفت‌وگوی فریدون مجلسی با «آرمان» را از نظر می‌گذرانید.
**هدف کره شمالی از برگزاری آزمایش اتمی جدید خود چیست؟ چرا کره شمالی به‌رغم تهدیدهای آمریکا، ژاپن و کره جنوبی همچنان روی مواضع خود پافشاری می‌کند؟
**به چه میزان احتمال واکنش نظامی آمریکا نسبت به کره شمالی وجود دارد؟ آمریکا تحت چه شرایطی خطر جنگ مستقیم با کره شمالی که مجهز به موشک‌های قاره پیما با کلاهک‌های هسته‌ای است را به جان خواهد خرید؟
**آیا این روحیه در دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا وجود دارد که با رهبران کره شمالی از باب گفت‌وگو وارد شود؟ این در حالی است که به نظر می‌رسد ترامپ بیش از آنکه روحیه گفت‌وگو داشته باشد به دنبال جنگ افروزی در مناطق مختلف جهان است.
**چقدر احتمال دارد که تنش بین کره شمالی آمریکا به سمت یک جنگ اتمی معطوف شود؟ در چه شرایطی کره شمالی و آمریکا از سلاح هسته‌ای علیه یکدیگر استفاده خواهند کرد؟
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است