مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

بحران میانمار، پلی برای ائتلاف تهران و ریاض باشد


روزنامه وقایع اتفاقیه در گفت وگو با با مهدی ذاکریان استاد مدعو دانشکده حقوق دانشگاه پنسیلوانیا به بررسی بحران میانمار پرداخت و نوشت: دولت روحانی در تماس با پادشاه عربستان علی‌رغم اختلافات موجود می‌تواند ائتلافی میان ریاض و تهران برای مسئله میانمار داشته باشد و در ادامه این ائتلاف می‌تواند سبب ازمیان رفتن یا حداقل کاهش اختلافات بین آنها شود.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/21 - 5 ماه پیش
در گزیده ای از این گفت وگو می خوانیم:
** باتوجه به مسائل اخیر میانمار به‌ واسطه برخی از عوامل، این جنایات آن‌چنان که باید از سوی جامعه حقوق بین ‌الملل پی گرفته نشده است درصورتی که این مسئله درباره کشتار ارامنه یا مسئله رواندا، بوسنی و... به صورت جدی ‌تری مورد تعقیب قضایی بین ‌المللی قرار گرفت. در این بستر اساسا نسل ‌کشی چگونه تعریفی در جامعه بین ‌الملل و حقوق بین ‌الملل دارد که این‌گونه خوانشی امپریسیستی و سلیقه‌ ای درباره آن اعمال می‌شود؟
** اما با توجه به نکات شما و مضافا جرایم ضدبشری در منشور دادگاه «نورنبرگ» و منشور دادگاه «توکیو» به صراحت قتل عمد، ریشه‌کن‌کردن، به بردگی کشیدن، اخراج از مرزهای کشور و تمامی این موارد به بدترین شکل در میانمار درحال وقوع است. اما نکته اینجاست که چرا این مسئله آن میزان از پتانسیل جامعه حقوق بین ‌الملل را برای مقابله با دولت میانمار و شخص خانم سوچی در پی نداشت؟ آیا این نوع از برخورد اساسا از یک استدلال حقوقی برخوردار بوده یا برخورد سلیقه‌ای است؟
** اما به چه دلیل و با چه استدلالی این میزان از واکنش‌ها کافی نبوده است؟
** با توجه به نظریه «جانشینی دولت» مسئله نسل ‌کشی اولا مشمول رویه گذر زمان نمی‌شود و ثانیا مشمول تغییر دولت ‌ها هم نیست. اما جنایات امروز در میانمار هم‌اکنون و توسط دولت فعلی در حال وقوع است؛ لذا نظام حقوق بین‌الملل توان دادگاهی ‌کردن خانم سوچی و مقامات دولت میانمار را در دادگاه‌ های جنایت جنگی خواهد داشت؟
** اما با توجه به ابعاد جنایاتی که به تحلیل آن نشستیم و در بستر رویدادهای در حال وقوع دولت میانمار با مسئله «Ethnic Cleansing» (پاکسازی قومی) روبه‌رو نیست؟
** اما در این راستا دولت جمهوری ‌اسلامی ایران درباره مسئله میانمار از نظر حقوقی و دیپلماتیک می‌تواند چه اقداماتی را صورت دهد؟
** اما درباره وجدان جهانی سایبری که شارح آن هستید، این ویژگی وجود دارد که پیش ‌تر و بیشتر از دولت‌ها و سازمان ‌های حقوق بشری به مسائل و تحولات میدانی در عرصه بین‌ الملل واکنش نشان می‌دهد. با توجه به این ویژگی وجدان جهانی، وجدان سایبری ایرانی در موازات با اقدامات دولت که به آن اشاره شد، درباره جنایت علیه مسلمانان میانمار چه موضعی می‌تواند داشته باشند؟
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است