مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

دهانه آتشفشانی که تبدیل به تالاب شد +عکس


مجله اینترنتی راه ما: بر روی یک مخروط آتشفشانی جزیره ای حلقه ای شکل قرار گرفته بود به نام ماتایا که فرسایش مخروط آتشفشانی در طول زمان سبب شد که این جزیره در زیر دریا غرق شود. خط الراس های تالاب مرکزی ماتایا را صخره های مرجانی که ساختاری با عرض 50 تا 300 سانتی متر به صورت سنگی خطی دارند دچار فرسایش کرده اند تصاویر ماهواره نشان دهنده ی این خط راس ها می باشد که آن ها را می توان به رنگ سفید بر روی نقشه مشاهده نمود.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/19 - 5 ماه پیش
در اطراف این مخروط صخره های مرجانی رشد نموده و سبب شدند که کم کم این دهانه ی اتشفشان به یک تالاب تبدیل شود .در شمال جزیره تاهیتی در پولینزی فرانسه و در 311 کیلومتری آن جزیره ماتاویا که یک جزیره مرجانی می باشد واقع شده است.
تالاب های جزیره ماتاویا 
حوضچه هایی در این تالاب وجود دارد که آب آن ها شفاف بوده و به علت این که دارای عمق متفاوتی می باشند سبب شده اند که اگر از ارتفاع بالا به آن نگاه کنی آب این تالاب به صورت سبز – آبی دیده می شود. خط الراس های این تالاب که ساختاری مشبک و کندویی دارد باعث ایجاد حدود 70 استخر با عمق کم و متوسط که گاهی به 8 متر می رسد در درون این تالاب شده است همچنین خط الراس های آن تقریبا از سطح آب حدود 1 متر پایین تر قرار دارند.
جالب است بدانید که حدود 10 کیلومتر از این جزیره را جنگل های انبوه تشکیل می دهد هم چنین دهکده ای به نام پاهوا در این ناحیه وجود دارد که پلی بتنی دو طرف این دهکده را به هم متصل می کند و در سفر به فرانسه حتما به این جزیره هم سری بزنید، نکته قابل توجه این است که این پل Bridgeطولانی ترین پل پولینزی فرانسه می باشد . از زیباترین جاذبه های گردشگری فرانسه و جاهای دیدنی فرانسه می باشد.
جزیره ی ماتاویا جزیره ای قابل سکونت
شاخه ی باریکی تالاب را به دریا متصل می کند که در اطراف آن دهکده ی پاهوآ قرار گرفته است از آنجایی که عمق این شاخه ی باریک تنها چند فوت بیشتر نمی باشد و طول آن هم تقریبا 110 متر است همین امر سبب شده است که این قسمت مکان مناسبی برای کشتیرانی نباشد. این جزیره قابلیت سکونت را دارا می باشد. اکثر پرندگان کمیاب را می توان در این تالاب دید که برای تولید مثل به جزیره های کوچکی که در این تالاب قرار دارند می آیند . همچنین در قسمت جنوبی جزیره ماتاویا معابر باریک دیگری نیز قرار دارند. این جزیره از ان جهت به ماتاویا نام گرفته است چون دارای 9 کانال است و ماتاویا به معنی 9 چشم می باشد. مردم این منطقه کار اصلی خود را بر پایه کشت نارگیل و ماهیگیری و کشت وانیل و گردشگری بنا نهاده اند و از آنجایی که این منطقه سرشار از مواد معدنی می باشد و دارای ذخایر معدنی بیشماری است ولی مردم این جا به دلیل این که جزیره ماتاویا را به صورت بکر و دست نخورده حفظ کنند با تمام تلاش خود سعی نموده اند که اجازه ندهند معدنچیان به این منطقه برای اکتشاف و استخراج بیایند تا دچار سرنوشت شومی که بر سر نائورو در میکرونزی آمد به علت استخراج ذخایر فسفات این جزیره چنین عاقبت نافرجامی را برای جزیره خود شاهد نباشند...
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است