مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

نجات بختگان در دست دوستداران محیط زیست


مجله اینترنتی راه ما: نجات فلامینگو های دریاچه بختگان با تلاش های مردم آغاز شد.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/19 - 5 ماه پیش
مجله اینترنتی راه ما اجتماعی: تالاب بختگان چند وقتی است که به صدر اخبار محیط زیست آمده است، دریاچه ای که سال ها مقصد فلامینگوها بوده است و امروز در حال خشک شدن است.
با وجود این مردم و اهالی استان فارس اجازه نداده اند تا بیش از این جان جوجه فلامینگوها به خطر بیافتد و مردم بومی منطقه و کشاورزان و جمعی از تشکل‌های مردم نهاد ، با لوله گذاری ۲۵۰۰ متر ازچاه آب مزارع کشاورزی محمد آباد استهبان به نزدیکی محل جوجه آوری فلامینگوهای بختگان نسبت به تامین آب مورد نیاز جهت ایجاد زیستگاه جایگزین برای جوجه فلامینگوهای باقی مانده اقدام کردند.
سرپرست حفاظت محیط زیست استان فارس در مصاحبه ای در این خصوص بیان کرد: باقیمانده جوجه ها که نسبت به جمعیت اولیه زیاد هم نبودند، در منطقه باقی ماندند و به لحاظ غلظت زیاد نمک در آب کانالهای حفر شده با مشکل مواجه شده و حتی به مزارع و روستاهای اطراف تالاب پناه می بردند لذا تصمیم بر آن شد که برای کمک به این جوجه ها با لوله گذاری و انتقال آب زیستگاه مصنوعی ساخته شود.
اما آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد این است مشکل دریاچه بختگان مسئله ای نیست که طی چند ماه یا نهایتا یک ماه به وجود آمده باشد ، این دریاچه 11 سال است که برای قطره قطره های آب دست و پا می زند.
پرویز کردوانی جغرافی دان مهمترین مشکل در احیای این دریاچه را نبود آب می داند طبق نظر او تنها راه بازگشت آب به بختگان سیلاب است.
سوال بعدی علت خشکی بختگان است، طبق بررسی ها مهمترین عوامل ایجاد سه سد بر روی رودخانه کر که به بختگان منتهی می شود ، مدیریت نادرست منابع آبی و احداث چاه های غیر مجاز از عوامل خشکی این دریاچه مهم هستند.
اقدام مهمی که در هفته گذشته برای نجات فلامینگو ها صورت گرفت نشان می دهد دیگر نه فقط فعالان محیط زیست بلکه همان بومی هایی که زمانی متهم به حفر چاه های غیر مجاز شده بودند امروز نگران زندگی موجوداتی هستند که حیاتشان وابسته به وجود دریاچه است.
احمد بحری محیط بانی که در فضای مجازی فراخوانی برای نجات دریاچه داده است درباره توضیح می دهد: مدت ها است که برای نجات این دریاچه و ساکنان آن تلاش کرده ایم اما این بار با کمک مردم و سازمان محیط زیست تصمیم گرفتیم به هر شکل ممکن جان جوجه فلامینگو های گرفتار در تالاب بختگان را نجات دهیم.
به گفته او آغاز این عملیات از توییتر و سپس دیگر شبکه های اجتماعی بود و در نهایت با کمک دولتی و مردمی آب رسانی آغاز شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست هم در اولین نشست خبر خود به وضعیت بحرانی تالاب بختگان اشاره ای کرد و راه نجات این تالاب و دیگر تالاب های بحران زده کشور را تامین حق آب این دریاچه ها و تالاب دانست و گفت: در حال حاضر تالاب هورالعظیم در حال احیاء است و از طریق تفاهم‌هایی که با وزارت نفت شده، مشکل این تالاب حل شده و امیدواریم بقیه دریاچه‌ها و تالاب‌ها نیز در مسیر احیاء قرار گیرند.
گفتنی است؛ تلاش فعالان محیط زیست در این تالاب بر ساخت چند حوضچه کم عمق آب در وسط تالاب است تا غذای فلامینگوها تا زمان پروازشان تامین شود.
نکته مهم در این ایام و آغاز کار دولت دوازدهم این است که بدانیم بسیاری معضلات محیط زیستی مسائلی است که با بی توجهی طی سالیان به بحران رسیده اند و حالا هر ثانیه به مرگ نزدیک تر می شوند، توجه رییس جدید سازمان حفاظت محیط زیست به بحث تالاب ها و همچنین نجات گونه های جانوری ساکن آن ها می تواند بذر امید را در دل کسانی که زندگی و امرار معاششان وابسته به این تلاب ها بوده است بکارد...
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است