مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

حرف‌های تکراری وزرای پیشنهادی در کمیسیون‎ها


عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد برگزاری جلسه غیرعلنی غیر رسمی برای بررسی صلاحیت وزرا در مجلس، گفت: بجای حرفهای تکراری وزرای پیشنهادی در کمیسیونها و فراکسیونها، هیئت رئیسه مجلس می توانست چند جلسه غیر علنی غیر رسمی با حضور وزرا برگزار می کرد تا وزرا مجبور نشوند در یک روز بیش از 10 جلسه حضور بیابند و حرفهای تکرار مطرح کنند.

منتشر شده در تاریخ 1396/05/22 - 6 ماه پیش
افکارنیوز: عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد برگزاری جلسه غیرعلنی غیر رسمی برای بررسی صلاحیت وزرا در مجلس، گفت: بجای حرفهای تکراری وزرای پیشنهادی در کمیسیونها و فراکسیونها، هیئت رئیسه مجلس می توانست چند جلسه غیر علنی غیر رسمی با حضور وزرا برگزار می کرد تا وزرا مجبور نشوند در یک روز بیش از 10 جلسه حضور بیابند و حرفهای تکرار مطرح کنند. سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی صلاحیت وزرا در مجلس از روز چهارشنبه گذشته، گفت: متاسفانه بررسی صلاحیت وزرا در کمیسیونها و فراکسیونها سازو کار درستی ندارد و هیئت رئیسه مجلس در این زمینه تدبیری نیاندیشیده است.  
وی افزود: یک وزیر در حال حاضر برای ارائه برنامه خود و تصدی یک وزارتخانه باید علاوه بر حضور در 14 کمیسیون تخصصی مجلس، در فراکسیونها و حتی بعضا در مجامع نمایندگان استانی حضور یابد.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: وزرا در این جلسات مجبورند حرف های خود را تکرار کنند و به سوالات مشابه نمایندگان پاسخ دهند که معمولا هم فایده چندانی ندارد.
ابطحی این حرف ها و سوالات تکراری هم برای نمایندگان و هم برای وزرا خسته کننده است، گفت: مثلا یک نماینده در یک کمیسیون حرف یک وزیر را می شنود، بعد همین وزیر در فراکسیون حضور می یابد و حتی در مجامع استانی، همان نماینده برای چند بار باید حرف تکراری وزیر را بشنود.
وی افزود: معمولا سوالاتی که از وزرا هم می شود تکراری و خسته کننده است و هم وقت وزرای پیشنهادی هدر می رود و هم وقت نمایندگان.
عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس بعنوان مثال گفت: دیروز شنبه چند وزیر پیشنهادی از جمله آخوندی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، شریعتمداری وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت و سلطانی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در مجلس حضور یافتند که بعضا در فراکسیونها و کمیسیونها در نوبت می ایستادند تا صحبت کنند.
ابطحی گفت: مثلا در فراکسیون نظارت بر برنامه و توسعه کشور چند وزیر پشت سر هم منتظر بودند تا صحبت کنند و وقتی آقای شریعتمداری در این فراکسیون حضور یافت گفت که  این یازدهمین جلسه ای است که حضور یافته تا صحبت کند.
وی افزود: معمولا در این فراکسیونها تعداد کمی از نمایندگان حضور دارند و وزیر هم مجبور است برای همان تعداد اندک از نمایندگان برنامه های خود را ارائه و تشریح کند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی لابیگریها در این فراکسیونها تصریح کرد: بهتر بود بجای این لابیگریها، برنامه دقیق و تخصصی از وزرا خواسته می شد.
ابطحی گفت: هیئت رئیسه مجلس باید تدبیر می کرد تا وزرای پیشنهادی برای ارائه برنامه های خود، مجبور نشوند در چندین کمیسیون، فراکسیون و مجامع استانی حضور یابند و حرف های تکراری بزنند.
وی افزود: مثلا هیئت رئیسه می توانست چند جلسه غیر علنی و غیر رسمی برگزار می کرد و از همه وزرا می خواست تا با حضور در جلسات برنامه های خود را ارائه کنند و سپس نمایندگان سوالات و نکات خود را طرح می کردند. در این صورت هم در وقت نمایندگان و وزرا صرف جویی و هم شناخت بهتری از برنامه های وزرا حاصل می شد.
عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس اضافه کرد: بعد از برگزاری این جلسات غیر علنی و غیر رسمی، جلسات رسمی برای بررسی صلاحت وزرا برگزار می شد که زودتر به نتیجه می رسید.
افکارنیوز: عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد برگزاری جلسه غیرعلنی غیر رسمی برای بررسی صلاحیت وزرا در مجلس، گفت: بجای حرفهای تکراری وزرای پیشنهادی در کمیسیونها و فراکسیونها، هیئت رئیسه مجلس می توانست چند جلسه غیر علنی غیر رسمی با حضور وزرا برگزار می کرد تا وزرا مجبور نشوند در یک روز بیش از 10 جلسه حضور بیابند و حرفهای تکرار مطرح کنند.
سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی صلاحیت وزرا در مجلس از روز چهارشنبه گذشته، گفت: متاسفانه بررسی صلاحیت وزرا در کمیسیونها و فراکسیونها سازو کار درستی ندارد و هیئت رئیسه مجلس در این زمینه تدبیری نیاندیشیده است.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است