مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

چالش اصلی شهردار آینده تهران


منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران بدهی 65 هزار میلیارد تومانی شهرداری را 4 برابر بودجه سالیانه این نهاد عنوان کرد و گفت: گزارشی شفاف از وضعیت کنونی شهرداری تهران باید به شهروندان ارائه شود.

منتشر شده در تاریخ 1396/05/21 - 6 ماه پیش
مجید فراهانی تسویه بدهی های شهرداری تهران را از چالش های مدیریت آتی شهر تهران دانست و افزود: بدهی جاری و آتی شهرداری تهران، 65 هزار میلیارد تومان است؛ در حال حاضر 25 هزار میلیارد تومان بدهی سررسیدشده و بیش از 40هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در شهر وجود دارد که صورت وضعیت برخی از این پروژه ها تهیه و ارسال شده است.
منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران گفت: این بدهی در حالی مطرح می شود که بودجه امسال شهرداری تهران 18هزار میلیارد تومان است یعنی این نهاد، حدود چهار برابر بودجه سالانه خود بدهی دارد.
وی افزود: با این حجم بدهی، اداره شهر برای شهردار آینده دشوار است به خصوص اینکه 70 درصد بودجه سالانه شهرداری تهران تا کنون از فروش تراکم، عوارض ساختمانی و جرایم آن حاصل می شد.
وی گفت: این 70 درصد را هم به دلیل رکود ساخت و ساز و پیش فروش شهر از طریق صدور هولوگرام های سیار، (فروش حواله تراکم سیار از سوی شهرداری به پیمانکارانی است که بابت اجرای پروژه‌های عمرانی در تهران، طلبکار شهرداری محسوب می‌شوند) عملا نمی توان در درآمد شهرداری مورد توجه قرار داد.
فراهانی گفت: براین اساس درآمدهای پایدار شهری و ایجاد درآمد برای اداره شهر تهران یکی از مهمترین چالش های شهرداری آینده است که مردم باید از ایجاد درآمدها اطلاع داشته باشند و در این زمینه همکاری کرده و پیشنهاد دهند تا ما بتوانیم با یک نظام منسجم و ایجاد درآمدهای جدید، زندگی را برای شهروندان تهرانی کمی امکان پذیرتر و دلپذیرتر کنیم.
وی با اشاره به رویکرد پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران افزود: مهمترین مساله شورای پنجم، بعد از انتخاب هیات رئیسه مسائل اصلی شهر تهران و رفع مشکلاتی است که شهروندان به طور روزمره با آن روبه رو هستند.
*ارائه گزارش شفاف از وضعیت فعلی شهرداری تهران به مردم
منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به رویکرد شورای پنجم برای پرداخت بدهی های شهرداری تهران اظهار کرد: ما در نخستین اقدام، گزارشی شفاف از وضعیت فعلی شهرداری تهران به مردم ارائه خواهیم کرد که شهرداری را چگونه تحویل گرفته ایم و سپس با کمک شهردار منتخب تلاش می کنیم با ایجاد درآمدهای جدید برای شهر تهران، کمک گرفتن از دولت برای اعاده بدهی که دولت به شهرداری دارد و همچنین احیای روش های جدید درآمدهای پایدار شهری، بتوانیم در یک برنامه زمان بندی شده، بدهی را پرداخت کنیم.
*ناتوانی شهرداری تهران از جذب سرمایه گذار برای توسعه حمل و نقل عمومی
فراهانی افزود: متاسفانه شهرداری تهران از جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی برای توسعه حمل و نقل عمومی ناتوان بود و همیشه برای توسعه مترو از منابع شهرداری استفاده کرد؛ به همین دلیل یکی از مهمترین اقدامات شورای پنجم سیاست گذاری برای جذب سرمایه های خارجی برای توسعه فعالیت ها است.
وی با بیان اینکه متاسفانه آمار ارائه شده از توسعه خطوط مترو مخصوصا خطوط هفت و هشت، واقعی نیست، اظهار کرد: یک خط مترو زمانی افتتاح و راه اندازی می شود که تجهیزات تمام ایستگاه ها فراهم شود؛ نمی توان با راه اندازی و افتتاح ایستگاه اول و آخر در یک خط مترو، کل آن مسیر را به حساب افتتاح گذاشت و به آمار خطوط راه اندازی شده مترو افزود.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است