مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

شارژ مجدد باتری با آب دهان!


فرض کنید در محلی دور از همه جا گیر افتاده اید و باتری موبایل تان هم تمام شده است. چون به برق و یا حتی انرژی خورشیدی دسترسی ندارید، به ناچار به آخرین امکان موجود روی می آورید: آب دهان تان!

منتشر شده در تاریخ 1396/05/21 - 6 ماه پیش
وب سایت تک شات: فرض کنید در محلی دور از همه جا گیر افتاده اید و باتری موبایل تان هم تمام شده است. چون به برق و یا حتی انرژی خورشیدی دسترسی ندارید، به ناچار به آخرین امکان موجود روی می آورید: آب دهان تان. این همان ایده ای است که محققان دانشگاه بینگامتون در نیویورک در سر می پروراندند و باتری را توسعه داده اند که با آب دهان شارژ می شود.
این فرآیند قدم دیگری در توسعه سلول های سوخت میکروبی (MFCs) است که جریان های الکتریکی را از طریق باکتری های موجود منتقل می کند. پروفسور چویی از این تیم تحقیقاتی تمرکز خود را بر ساخت منابع کوچک انرژی برای استفاده در محصولات سلامتی در مناطق برون شهری قرار داده، مناطقی که ممکن است به جریان بدون وقفه الکتریسیته دسترسی نداشته باشند.
این محقق در مصاحبه ای مطبوعاتی اعلام کرد: «این منابع تولید انرژی بدون نیاز به نیروی برق زیاد بخصوص برای تجهیزات تشخیصی در جوامع در حال توسعه ضروری هستند. این تجهیزات بطور معمول فقط به چند میکرووات انرژی در چند دقیقه نیاز دارند، اما باتری های موجود یا سایر فناوری های مرتبط بسیار گران قیمت و غیر قابل دسترسی هستند و همچنین تهدیداتی برای محیط زیست را نیز به همراه دارند.»
این باتری های جدید باکتریایی بر پایه کاغذ ساخته شده اند. در ساخت آنها از سلول های خشک منجمد غیرفعال MFC که قابلیت ارسال الکتریسیته به خارج از دیواره های سلولی را دارند استفاده شده است که Exoelectrogenic نام دارد. این سلول ها با استفاده از آب دهان خیس می شوند و بدین ترتیب قابلیت تولید انرژی آنها فعال می شود.
قدم بعدی برای این باتری ها که با همکاری دستیار تحقیقاتی، مائده محمدی فر، توسعه یافته، بهبود تراکم انرژی است تا بتوان از هر اینچ مربع آن انرژی بیشتری به دست آورد. این اقدام یکی از اقدامات ضروری پیش از عرضه این باتری می باشد.
چویی گفته است: «در حال حاضر تراکم انرژی چند میکرووات بر سانتی متر مربع است. گرچه 16 سلول سوختی که بصورت سری بر روی یک کاغذ قرار می گیرند می توانند انرژی مناسب و ولتاژ کافی برای روشن کردن یک لامپ LED را تولید کنند، بهبود در تولید انرژی برای استفاده این باتری در سایر تجهیزات الکترونیکی قطعا ضروری است.»
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است