Google Sponsorship Advertise

خرید شارژ و بسته اینترنتی همراه اول، ایرانسل و رایتل

شارژ نیاز دارید؟ بسته اینترنتی لازم دارید؟ با شارژل همه چی تو سه سوت!

۱۰دلیل برای تاثیر مثبت انتخاب کرباسیان بر اقتصاد


مجله اینترنتی راه ما: مسعود کرباسیان یکی از قدیمی‌ترین مدیران تکنوکرات اقتصاد ایران است. او به جهت تالیف و ترجمه ۱۶ جلد کتاب اقتصادی، از فضای حاکم برکسب و کارها و معادلات جهانی اطلاعات دقیقی دارد.

منتشر شده در تاریخ 1396/05/20 - 4 ماه پیش
مجله اینترنتی راه ما سیاسی: مهم‌ترین شاخص رفتاری کرباسیان به آخرین جایگاه اداری او مربوط است. او در گمرک و با وجود مخالفت‌های آشکار و پنهان، اقدام به حذف قواعد زائد و بروکراسی‌های بیش از اندازه کرد و پس از ۲ سال تکاپو برای نخستین بار با راه‌اندازی سامانه جامع هوشمند گمرکی این نهاد کهنسال اقتصاد ایران را به شدت مدرن کرد. برخی تحلیلگران اقتصادی اعتقاد دارند مثبت شدن تراز تجاری ایران پس از ۴ دهه نیز محصول این اقدام گمرک بوده است.
کرباسیان که رابطه نزدیک و دیرینه‌ای با علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد موفق دولت یازدهم دارد و ۴ سال به‌عنوان معاون او نقش موثری در فضای اقتصادی کشور ایفا کرده اکنون به نظر می‌رسد بهترین گزینه برای تداوم برنامه‌های نیمه تمام طیب نیا در دولت دوازدهم باشد.
کرباسیان به علت حضور در اتاق بازرگانی و ارتباط با صاحبان کسب وکار به خوبی از وضعیت موانع پیش‌روی تولید و تجارت در کشور آگاه است. از همین‌رو پیش‌بینی می‌شود با حضور او در وزارت اموراقتصادی و دارایی و تداوم برنامه‌های طیب‌نیا دستکم۱۰ تحول اساسی در ساختار اقتصادی کشور ایجاد شود.
۱- کرباسیان به دلیل تسلط به زبان انگلیسی و به ویژه اطلاع از قواعد و نظریه‌های جهانی کسب و کار در عرصه جهانی شدن، بیش از گذشته فرآیندهای اقتصادی و ساختاری ایران را به سمت الگوهای جهانی پیش می‌برد.
۲- هنوز هم ساختارهای کهنه‌ای در وزارت امور اقتصادی و دارایی و برخی سازمان‌های زیرمجموعه مانند سازمان امورمالیاتی وجود دارد. کرباسیان به احتمال نظام الکترونیکی جامعی که در گمرک پیاده شد را به این سازمان‌ها تعمیم می‌دهد.
۳- او در ۳ دوره با سه سمت در بخش خصوصی حضور داشته است. عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، مشاور اتاق تهران و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران کارنامه و دیدگاه او نسبت به اقتصاد بخش خصوصی محور را روشن می‌کند. با توجه به ریاست وزیراقتصاد برشورای گفت‌وگو در دوران مسئولیت او، روابط دولت و بخش خصوصی اصلاح و تقویت می‌شود.
۴- او در گمرک و وزارت بازرگانی و حتی شهرداری تهران به سمت حذف بروکراسی‌های زائد رفت. به همین جهت تداوم چنین سیاستی در وزارت اقتصاد می‌تواند، باری بزرگ را از دوش اقتصاد ایران بردارد.
۵- آخرین گفت‌وگوهای او در نشریات نشان می‌دهد، حامی حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران است. به همین دلیل در دوران او سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و فرآیندهای حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران تقویت خواهد شد.
۶- کرباسیان در گمرک یکی از مهم‌ترین پروژه‌های آی‌تی ایران را با کمک متخصصان جوان ایرانی و فارغ‌التحصیلان دانشگاه تهران به ثمر رساند. پیش‌بینی می‌شود در دوران او، موضوع فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها به شکلی هدفمند پیگیری شود و این گروه جوان باید به برنامه‌های او امیدوار باشند.
۷- او در دسته معدود مدیران ایرانی قرار دارد که بی‌اندازه مطالعه می‌کند. از کتاب‌های فرهنگی تا نظریه‌های اقتصادی را خوانده و درباره آنها تحلیل نوشته است. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد در دوران کرباسیان، استفاده از اقتصاددانان و راهبردهای کلان و علمی اقتصادی در وزارت اقتصاد رونق می‌گیرد، به ویژه اینکه ارتباطات گسترده کرباسیان با اقتصاددانان کشور در ۴ دهه گذشته پابرجا بوده است.
۸- کرباسیان در گمرک، تعاملات این سازمان بروکراتیک با کارآفرینان را به بالاترین سطح رساند. به همین دلیل کارآفرینان می‌توانند امیدوار باشند در دوران او رویکرد وزارت اقتصاد، همراهی با کارآفرینان باشد.
۹- او در دوران معاونت وزارت بازرگانی چندین قانون Law در جهت تسهیل فضای تجاری و به ویژه صادراتی کشور به تصویب رساند. در این دوره هم می‌توان امیدوار بود کرباسیان بزرگترین مشکلات ساختاری اقتصادی مانند موضوع بانک‌ها، نظام مالیاتی و ساختارهای مالی را از طریق قانونی و پایدار حل کند.
۱۰- دیدگاه کرباسیان درباره بورس همزمانی تقویت و پایداری منطقی شاخص‌هاست. به احتمال کرباسیان مدیری کارکشته، باسابقه و آشنا به قواعد بازار Store را منصوب می‌کند تا آرامش بازار برهم نخورد...
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است